Ankara, TÜRKİYE
+90 312 222 56 83
herogrencionemlidir@gmail.com

Özgül Öğrenme Güçlüğü Eğitimleri – 5

Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler İçin Kapsayıcı Eğitim Hizmetlerinin İyileştirilmesi

Sunum Dosyasını İndir

Öğretmenler İçin Eğitim – 5 Nasıl Geçti?

2-4 Ekim 2023 tarihleri arasında “Her Öğrenci Önemlidir! Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler İçin Bütünleştirici Eğitim Hizmetlerinin İyileştirilmesi” projesi kapsamında, üç günlük bir kapasite artırma eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitim, Her Öğrenci Önemlidir! Proje Koordinatörü Aydın Alperen EROL’un coşkulu açılış konuşmasıyla başladı. EROL, katılımcılara proje hedeflerini, gerçekleştirilen çalışmaları ve elde edilen başarıları ayrıntılı olarak aktardı.

100 öğretmene ulaşmayı hedefleyen bu eğitim serisinin, şimdiye kadar beklenen başarının üzerinde sonuçlar doğurduğuna vurgu yaptı. EROL, aynı zamanda projenin ürettiği dört adet eğitim kitapçığını da tanıttı, bu kitapçıkların öğretmenlerin yanında bir rehber niteliğinde olacağını belirtti.

Eğitimin asıl kısmında ise, konunun deneyimli ismi Doç. Dr. Ufuk Özkubat devreye girdi. Özkubat, enerjik tutumu ve bilgisiyle öğretmenleri sarmalayarak eğitimi daha interaktif, ilgi çekici ve odaklanılmış hale getirdi.

Öğretmenler, sadece geleneksel sınıf düzeninde değil, aynı zamanda gruplar halinde masalar etrafında oturarak eğitimi deneyimledi. Bu yöntem, öğretmenlerin birbirleriyle etkileşimde bulunarak öğrenmelerini pekiştirmelerine yardımcı oldu.

Bu üç günlük eğitimde, öğretmenler; okuyucuların özelliklerinden ses birimsel farkındalığa, akıcı okumadan kelime bilgisine kadar geniş bir yelpazede konularla tanıştılar. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik değerlendirme, tanılama ve müdahale süreçlerine dair bilgilendirme, öğretmenler için büyük bir değer taşıdı.

Özkubat, öğrenme güçlüğü tanılamasının ne kadar kritik olduğunu belirtti. Türkiye’de her 10 çocuktan birinin öğrenme güçlüğü tanısı aldığını vurgulayarak, bu oranın dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti. Doğru değerlendirme ve tanılama için anahtar bilgilerin öğretmenlere aktarıldığı bu eğitim, öğretmenlerin bu konudaki farkındalıklarını artırmayı amaçladı.

Eğitimin yoğun temposu boyunca katılımcıların enerjilerini korumaları, sosyalleşmeleri ve bilgi alışverişinde bulunmaları için ara verildi. Bu aralar, katılımcılar için mükemmel bir fırsat oldu. Ara dinlenmelerinin yanı sıra, bu sosyal etkinlikler katılımcıların birbirleriyle daha derinlemesine iletişim kurmalarını sağladı. Ayrıca, katılımcıların eğitim dışında da deneyimlerini paylaşmaları için uygun bir zemin hazırladı. Eğitmenlerle daha samimi bir atmosferde iletişim kurma fırsatı da bu sosyal etkinlikler sırasında yakalandı.

Eğitim öncesinde ve sonrasında öğretmenlere öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler hakkında sorular içeren testler uygulandı. Ön-test, katılımcıların başlangıç bilgi seviyelerini belirlemek için kullanıldı. Etkinlik sonunda dağıtılan son-test ise eğitimin etkinliğini ölçmek amacıyla yapıldı. Bu değerlendirme süreci, eğitimin kalitesini ve etkisini doğru bir şekilde değerlendirmek için kritikti. Katılımcıların geri bildirimleri, eğitim sürecinin daha da geliştirilmesi için önemli bir yol gösterici oldu.

Bu eğitim; öğretmenlerin öğrenme güçlüğü olan öğrencilere daha etkili bir şekilde nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda önemli bilgilerle donanmalarını sağladı. Eğitim, hem öğretmenlerin profesyonel gelişimine hem de öğrencilere daha kaliteli bir eğitim sunma hedefine katkı sağlamıştır.

Video

“Öğretmenler İçin Eğitim – 5” Faaliyet Video Kesitleri

Eğitime ait video kesitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Test Cevapları

Seminer öncesinde ve sonrasında katılımcılara test uygulanarak bilgi seviyelerindeki artış tespit edilmiştir. Seminerde uygulanan teste ve cevaplarına erişmek için aşağıdaki butona tıklayın.

İNDİR